Jakie są zasady odpowiedzialności za wadliwy produkt w Niemczech
Każdy przedsiębiorca sprzedający lub wytwarzający produkty na rynek niemiecki powinien znać tamtejsze zasady szerokiej i restrykcyjnej odpowiedzialności za szkody wywołane przez „niebezpieczny towar"
Odpowiedzialność za wadliwy produkt została uregulowana w Niemczech osobną ustawą Gesetz über die Haftung für fehlerhafte Produkte z 15 grudnia 1989 r. (dalej: ustawa).
Nie ma ona zastosowania do producentów leków i odpowiedzialności na podstawie prawa atomowego. Wprowadzenie odpowiedzialności za produkt do prawa krajowego państw Unii Europejskiej stanowiło implementację Dyrektywy 1999/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 10 maja 1999 r. zmieniającej dyrektywę Rady 85/374/EWG w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących odpowiedzialności za produkty wadliwe.
Z tej przyczyny, w pewnym zakresie, treść niemieckiej ustawy pokrywa się z polskimi zasadami odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
Inna nazwa
Niemiecka ustawa posługuje się pojęciem produkt wadliwy, a nie niebezpieczny. Zgodnie z jej § 2, produktem jest każda rzecz ruchoma, nawet w przypadku, gdy stanowi ona część innej rzeczy ruchomej lub nieruchomości oraz energia elektryczna. Bez znaczenia są zatem wielkość produkcji, sposób wytwarzania, przeznaczenie produktu, jego niebezpieczny charakter czy też stan skupienia.
W myśl ustawy odpowiedzialność będzie obejmowała m.in. produkty gazowe, rolne, a nawet, w pewnych szczególnych przypadkach, krew konserwowaną, organy przeznaczone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta