Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wysoki podatek należy się od garażu w budynku mieszkalnym

14 marca 2012 | Prawo i praktyka | Katarzyna Płowens Beata Hudziak

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego przesądziła, że jedynie w sytuacji, gdy mieszkanie i miejsce postojowe objęte są jedną księgą wieczystą, w grę wchodzi preferencyjne opodatkowanie

W ostatnich latach pojawiły się rozbieżne poglądy sądów administracyjnych na temat prawnej kwalifikacji garaży wielostanowiskowych znajdujących się w bryłach budynków mieszkalnych. W części orzecznictwa sądowego prezentowane było stanowisko, że garaże z założoną odrębną księgą wieczystą są budynkami lub ich częściami pozostałymi.

Natomiast w niektórych wyrokach sądy uznawały, że omawiane obiekty to części budynków mieszkalnych. Kwalifikacja ta miała wpływ na wysokość podatku od nieruchomości.

Przyczyna sporu

Problem dotyczył wielu podatników w całym kraju (właścicieli mieszkań i garaży w budynkach wielorodzinnych). Gminy – w zależności od regionu Polski – stosowały różne stawki podatkowe. Uchwała NSA powinna rozwiać powstałe wątpliwości prawne.

Spór wynikał z odmiennej wykładni art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol). Zgodnie z aktualnym jego brzmieniem stawki podatku od nieruchomości nie mogą przekroczyć rocznie od budynków lub ich części:

• mieszkalnych – 0,70 zł od mkw. powierzchni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9182

Wydanie: 9182

Spis treści
Zamów abonament