Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak długo aktualne jest poświadczenie miejsca zamieszkania podatnika

14 marca 2012 | Prawo i praktyka | Konrad Bojeś

Płatnik, który posiada certyfikat rezydencji swojego kontrahenta oraz potwierdzenie, że dane w nim zawarte nie uległy zmianie, może stosować zwolnienie z podatku u źródła bądź stawki wynikające z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Nie ma konieczności uzyskiwania certyfikatu w każdym kolejnym roku podatkowym.

Tak orzekł WSA w Krakowie 10 lutego 2012 r. (I SA/Kr 1869/11).

Spółka wypłaca osobom fizycznym niemającym w Polsce miejsca zamieszkania (tzw. rezydencji podatkowej) należności z tytułu nabycia majątkowych praw autorskich lub korzystania z licencji.

We wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych pytała, czy gdy posiada certyfikat rezydencji kontrahenta uzyskany w latach wcześniejszych, a następnie uzyska w formie oświadczenia (w drodze korespondencji e-mailowej z kontrahentem) potwierdzenie, że dane wynikające z tego certyfikatu nie uległy zmianie, jest to wystarczające do uwzględnienia przez nią postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jej zdaniem przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie wspominają o terminie ważności certyfikatu, a zatem zachowuje on aktualność do czasu, gdy stan faktyczny w nim poświadczony nie ulegnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9182

Wydanie: 9182

Spis treści
Zamów abonament