Inną wysokość pensji wolno wprowadzić nawet ustnie
Kodeks pracy przewiduje formę pisemną jako zasadniczą tak dla zawarcia angażu, jak i dla jego zmian. Ale modyfikacja zasad wynagradzania niekoniecznie musi wynikać z druku
Wprawdzie art. 29 § 4 k.p. jednoznacznie wymaga formy pisemnej dla dokonania zmiany warunków umowy o pracę, to jednak nie ma ona innego rygoru poza dowodowym. Przepis ten nie przewiduje bowiem nieważności czy bezskuteczności dokonanych czynności, gdy nie będzie pisma.
W praktyce oznacza to, że brak tej formy nie spowoduje bezskuteczności (nieważności) dokonanej zmiany (wyrok Sądu Najwyższego z 20 września 1977 r., I PR 67/77).
Dorozumiane porozumienie
Nie budzi także wątpliwości, że porozumienie stron o zmianie warunków angażu co do wynagrodzenia można zawrzeć także poprzez czynności konkludentne (dorozumiane). Wielokrotnie potwierdzał to SN m.in. w wyroku z 25 lutego 2009 r. (II PK 176/08), 20 sierpnia 1997 r. (I PKN 232/97) i 27 lipca 2011 r. (II PK 29/11).
Jeśli zatem do zmiany zasad wynagradzania pracownika może dojść w sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta