Bierność firm zainteresowanych zamówieniem może być dla nich dotkliwa
Wykonawcy sami powinni zadbać o swoje uczestnictwo w postępowaniu przetargowym po upływie terminu związania ofertą, który został określony w ogłoszeniu
Przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych nie precyzują terminu, w jakim zamawiający powinien dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej. Jednakże systemowa interpretacja przepisów ustawy pzp pozwala na przyjęcie, że wybór oferty najkorzystniejszej powinien nastąpić w terminie związania ofertą. Wybór najkorzystniejszej oferty jest bowiem możliwy tylko spośród ważnych ofert, czyli takich, którymi wykonawcy są związani.
Termin związania ofertą to czas, przez jaki wykonawcy zobowiązani są do wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z treści złożonej oferty. Termin ten określa zamawiający, podając go w ogłoszeniu o zamówieniu (art. 41 pkt 11 ustawy pzp) oraz w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (art. 36 ust. 1 pkt 9 ustawy pzp).
Przepis art. 85 ust. 1 ustawy pzp określa jedynie maksymalną długość terminu związania ofertą, jaki może wyznaczyć zamawiający. Termin ten z jednej strony stanowi zabezpieczenie dla wykonawców przed nadmiernym wydłużaniem okresu związania ofertą, a z drugiej – chroni zamawiającego przed przedwczesną rezygnacją wykonawców z udziału w postępowaniu.
Ustalony przez zamawiającego termin związania ofertą wyznacza też wstępnie okres, w jakim wykonawcy mogą oczekiwać rozstrzygnięcia postępowania o udzielenie zamówienia. Może być jednak tak, że pierwotnie wyznaczony termin związania ofertą jest zbyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta