Czy kanapa na zdjęciu jest chroniona
O ile nie budzi kontrowersji ochrona osób, których wizerunek znajduje się na zdjęciu, o tyle ochrona przedmiotów nie wydaje się już tak oczywista
Jak podaje British Journal of Photography, francuski sąd udzielił na tytułowe – nieco absurdalne pytanie – pozytywnej odpowiedzi. Sprawa sądowa we Francji została wszczęta przez właścicieli praw autorskich do słynnych mebli Le Corbusier przeciwko portalowi internetowemu Getty Images, zajmującemu się prezentacją i sprzedażą zdjęć, czyli tzw. fotografią stockową.
Wśród sprzedawanych przez Getty Images fotografii znalazły się zdjęcia, których elementami były kanapy Le Corbusier. Getty Images nie prosił o zgodę projektantów na sprzedaż zdjęć kanap. Nie poinformował również na swoim portalu komu przysługują prawa autorskie do kanap Le Corbusier.
Francuski sąd zakazał
Prawnicy spadkobierców Le Corbusiera argumentowali, że podobnie jak konieczna jest zgoda osób, których wizerunek został uwieczniony na zdjęciach, fotograf powinien uzyskać zgody osób, którym przysługują prawa autorskie do sfotografowanych dzieł sztuki. W zapadłym ostatnio wyroku francuski sąd uznał, że doszło do naruszenia praw autorskich i zakazał sprzedaży zdjęć. Getty Images zapowiedział apelację.
Jak jest u nas
Chociaż sprawa toczyła się we Francji, problem nieświadomego naruszenia praw autorskich poprzez zamieszczenie fotografii w Internecie pozostaje aktualny również pod polskim prawem.
Opisana sprawa dotyczyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta