Przepis na pierwszą pracę
„Rz” radzi , jak absolwenci uczelni mogą zwiększyć skuteczność poszukiwań pracy, a czego powinni unikać
Przepis na szybkie znalezienie dobrej pracy po dyplomie nie zmienia się od kilku dobrych lat; największą szansę mają absolwenci renomowanych uczelni technicznych, zwłaszcza ci, którzy ukończyli kierunki związane z nowymi technologiami.
To do nich skierowana jest znaczna część ofert pracy w najlepiej płacących branżach. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak, w ubiegłym roku najwyższe przeciętne zarobki mieli absolwenci kierunków technicznych zatrudnieni w firmach z branży telekomunikacyjnej ,IT i w przemyśle ciężkim. Nie znaczy to jednak, że każdy młody inżynier bez trudu zdobędzie atrakcyjny etat w firmie, a każdy humanista będzie miesiącami zbiegał o zatrudnienie. I jeden, i drugi mogą natomiast zwiększyć swoje szanse na trudnym dziś rynku pracy. Jak to zrobić?
Pracodawcy i przedstawiciele agencji rekrutacyjnych zgodnie podkreślają, że młodzi ludzie powinni jak najwcześniej zadbać o doświadczenie zawodowe. Potwierdzają to dane portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl; w większości z 2,4 tys. zamieszczonych w tym roku ofert pracy na stanowiska asystenckie (gdzie firmy zatrudniają często absolwentów) wymagano co najmniej rocznego doświadczenia na podobnym stanowisku albo przynajmniej zdobytych w praktyce umiejętności, np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta