Zaliczki nie mogą być kosztem
Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają do wyboru dwie metody ujmowania kosztów – memoriałową i uproszczoną (dawniej zwaną kasową). Ta druga może być jednak źródłem nieporozumień
Metoda memoriałowa, w związku z koniecznością przyporządkowywania kosztów do odpowiedniego okresu, jest pracochłonna >patrz ramka, dlatego ustawodawca przewidział możliwość korzystania z uproszczenia.
W dniu poniesienia
Otóż przedsiębiorcy mogą uznawać za dzień poniesienia kosztu dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu bez szczegółowego identyfikowania, jakiego okresu ten koszt dotyczy.
Przykład
1 grudnia 2011 r. podatnik zawarł umowę ubezpieczenia, na podstawie której uzyskał roczną ochronę ubezpieczeniową.
Ponieważ ewidencjonuje koszty metodą uproszczoną, mógł ująć całą jej wartość jako koszt 2011 r. już 1 grudnia 2011 r.
Ustawowe warunki
Niektórzy podatnicy traktują jednak te ułatwienie w bardzo dosłowny sposób i powołując się na nie, ujmują w kosztach, w dacie wystawienia faktury, również zaliczki, zadatki, przedpłaty i podobne płatności wnoszone z góry, przed faktyczną dostawą towarów lub świadczeniem usługi. Należy zaś pamiętać, że uproszczenie dotyczy jedynie momentu ujęcia kosztu, a nie tego, co jest kosztem.
Co konkretnie jest, lub co może być kosztem, nie wynika również wprost z ustawy o PIT. Określa ona jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta