Nieprawidłowości ceny ofertowej
Zamawiający jest zobowiązany poprawić w ofercie oczywiste omyłki rachunkowe oraz inne polegające na niezgodności oferty z SIWZ
Cena zawsze stanowi kryterium oceny ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (art. 91 ust. 2 ustawy pzp). Może być przy tym kryterium jedynym albo wskazanym obok innych; w tym ostatnim wypadku o jej znaczeniu decyduje zamawiający. W praktyce dominują sytuacje, w których cena jest jedynym kryterium oceny ofert.
Prawidłowe obliczenie ceny w ofercie ma istotne znaczenie, ponieważ nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić do powstania tzw. błędu w obliczeniu ceny lub niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Obydwie sytuacje powodują po stronie zamawiającego obowiązek odrzucenia oferty (art. 89 ust. 1 pkt 2 oraz pkt 6 ustawy pzp).
Odrzucenie oferty jest przy tym obowiązkiem bezwzględnym – zamawiający nie może w szczególności zwrócić się do wykonawcy o poprawienie uchybień.
Twardy obowiązek
Nie zawsze rozbieżności w zakresie ceny skutkują odrzuceniem oferty. Na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy pzp zamawiający jest zobowiązany poprawić w ofercie oczywiste omyłki rachunkowe oraz inne omyłki polegające na niezgodności oferty z SIWZ.
Obowiązek poprawy oznacza jednocześnie, iż zamawiający nie może a priori wyłączyć w SIWZ możliwości dokonywania jakichkolwiek poprawek, a działania określone w art. 87 ust. 2 zamawiający podejmuje z mocy ustawy, nawet jeżeli wykonawca nie złoży wniosku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta