Co lepsze za nadgodziny: stała kwota czy wynagrodzenie z dodatkami
Jeśli firma ryczałtowo rozlicza pracę ponadwymiarową, nie musi ewidencjonować czasu faktycznych zadań. Niekiedy zaoszczędzi też na stawce wynikającej z różnicy nominału do wykonania w poszczególnych miesiącach
Gdy jednak spada ilość pracy do przydzielenia i szef mniej dociąża podwładnego, ryzykuje, że stały ryczałt za nadgodziny stanie się mniej opłacalny.
Lepiej będzie wtedy rekompensować każdą nadliczbówkę wynagrodzeniem powiększonym o odpowiedni dodatek. Tak samo, gdy opłacany za nadliczbówki w stałej kwocie często będzie nieobecny w pracy.
Rozliczanie każdej nadliczbówki
Realizowanie zadań służbowych po godzinach to dodatkowe obciążenie dla podwładnego i dlatego regulacje kodeksowe przewidują za ponadplanową pracę odpowiednią rekompensatę. Zasadniczo może ona przybierać formę:
• pieniężną, uwzględniającą normalne wynagrodzenie oraz stosowny dodatek albo
• czasu wolnego udzielanego na wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy.
Jak obliczyć
Jeżeli przy ustalaniu warunków płacowych między stronami stosunku pracy nie została wyodrębniona pensja zasadnicza, wtedy za bazę obliczeniową należności za nadgodziny trzeba przyjąć 60 proc. wynagrodzenia, obliczonego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy kalkulowaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Aby skalkulować dodatek za jedną godzinę nadliczbową ze składników wynagrodzenia określonych w stawce miesięcznej w stałej wysokości, stawkę tę dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w miesiącu.
Przy zmiennych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta