Unia upraszcza spadki
O całej schedzie po osobie zamieszkałej za granicą postanowi jeden sąd. Decydować będzie prawo ostatniego miejsca jej pobytu na stałe. Parlament Europejski ujednolicił przepisy w tej sprawie.
Europosłowie przyjęli wczoraj rozporządzenie upraszczające zasady dziedziczenia transgranicznego. Dziś przepisy spadkowe w poszczególnych państwach UE znacznie się różnią, co utrudnia ich stosowanie, gdy np. polski obywatel mieszka i umiera w Paryżu. Nowe prawo unijne ma to ułatwić. Stosowane będzie bezpośrednio, także w Polsce.
Rozporządzenie wprowadza zasadę, że w sprawach dotyczących dziedziczenia właściwy jest sąd państwa, na terytorium którego mieszkał spadkodawca w chwili śmierci. Tak samo prawem właściwym dla wszelkich spraw spadkowych zmarłego będzie prawo państwa, w którym zmarły miał ostatnie miejsce zwykłego pobytu, pokrywające się zazwyczaj z centrum interesów zmarłego i miejscem położenia większości jego przedmiotów majątkowych. Cały spadek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta