Jak Europa leczy stwardnienie rozsiane?
Chorzy na stwardnienie rozsiane mogą bardzo długo normalnie pracować. Wystarczy ich tylko odpowiednio leczyć. Niestety, w Polsce ciągle brakuje środków na nowoczesną terapię
monika górska
Zaburzenia widzenia i drżenie kończyn, zawroty głowy, ale także uczucie mrowienia i drętwienia, sztywność mięśni – to tylko niektóre z objawów stwardnienia rozsianego (sclerosis multiplex – SM). Większość z tych symptomów jest łatwo zauważalna. Ale już męczliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji pozostają często ukryte. Trudno je opisać innym, często trudno nawet samemu je sobie do końca uświadomić.
Młodzi chorzy
Choroba atakuje najczęściej osoby między 20. a 40. rokiem życia. Wiadomo jednak, że może zachorować także kilkuletnie dziecko i osoba starsza. Dwukrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Choć SM znane jest już od około 150 lat, nadal nie wiadomo, jaka jest jego etiologia. Z niepoznanych dotychczas przyczyn komórki własnego układu immunologicznego (odpornościowego) atakują tkanki własnego organizmu. Procesy te zachodzą w ośrodkowym układzie nerwowym, obejmują mózg i rdzeń kręgowy.
Na świecie na SM cierpi około 2,5 mln osób, z tego 500 tys. to mieszkańcy Europy. W Polsce nie ma dokładnych danych dotyczących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta