Czy szantażowanie zwolnieniem to bezprawna groźba pracodawcy
Aby uchylić się od skutków swoich oświadczeń woli złożonych np. przy porozumieniu zmieniającym, zatrudnieni powołują się na to, że brak ich zgody miał skutkować rozstaniem bez wypowiedzenia
Strona może się uchylić od zawartego porozumienia, gdy jej oświadczenie woli będzie miało wady. Jedną z nich jest działanie pod wpływem groźby bezprawnej (art. 82 – 88 k.c.).
Także pracownik może się wycofać ze swojego oświadczenia, jeżeli złożył je wskutek bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej. Z okoliczności tych musi jednak wynikać, że mógł się obawiać, iż na niego lub inną osobę czyha poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe (art. 87 k.c.).
Jedynie jednak groźba bezprawna może być podstawą uchylenia się od złożonej deklaracji. Jej bezprawność polega na sprzecznym z prawem działaniu grożącego lub wykorzystaniu działania formalnie zgodnego z prawem do osiągnięcia celu, dla którego prawo to nie przysługuje.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 19 marca 2002 r. (I CKN 1134/99). Przyjmuje się też, że jako groźbę bezprawną kwalifikuje się zachowanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, a nie tylko z przepisami.
Swoboda decyzji kadrowych
Nie można jednak uznać za bezprawną groźby działania pracodawcy, który wskazuje na możliwość rozwiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta