W jakiej formie przenieść własność
Zanim przedsiębiorca podejmie decyzję o zbyciu swojego przedsiębiorstwa, powinien się zorientować, jak dokonać tego w zgodzie z przepisami i jakie skutki prawne wywoła ta czynność
Najbardziej typowym i najczęściej spotykanym sposobem zbycia przedsiębiorstwa jest wciąż jego sprzedaż. W następnej kolejności można wymienić przeniesienie własności przedsiębiorstwa jako wkład do spółki.
W praktyce obrotu gospodarczego inne sposoby zbycia przedsiębiorstwa nie mają tak istotnego znaczenia. Z darowizną mamy do czynienia głównie w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, najczęściej rodzinnych.
Kluczowy jeśli chodzi o formę zbycia jest art. 751 kodeksu cywilnego.
Tylko na piśmie
Paragraf pierwszy tego artykułu poświęcony jest formie zastrzeżonej dla czynności zbycia przedsiębiorstwa. Zgodnie z nim, zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Z przepisu wynika więc, że zbycie przedsiębiorstwa (podobnie jak jego wydzierżawienie albo ustanowienie na nim użytkowania) musi być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Niezachowanie tej formy pociągnie za sobą nieważność umowy zbycia, co wynika z art. 73 § 2 zd.1 kodeksu cywilnego.
Przepis art. 751 k.c. wprowadzający wymóg zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi ma charakter szczególny i powinien być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta