Jak prześwietlić przyszłego pracownika
Nawet kłamstwa w podaniach o pracę i życiorysach kandydatów nie upoważniają szefa do użycia badań wariograficznych bez ich zgody. A już z pewnością wykluczają naruszanie godności osobistej przyszłych zatrudnionych
Znalezienie dobrego i kompetentnego pracownika nigdy nie było proste, a w dobie rosnącego bezrobocia pracodawcy mają z czego wybierać. Jak zatem wyszukać tego najlepszego, nie narażając się na kłopoty?
O co można spytać
O wszystko, co określa art. 221 k.p., czyli dane osobowe kandydata, jego wykształcenie czy przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Katalog ten wolno rozszerzyć, jeżeli wynika to z charakteru pracy, jaka ma być wykonywana na rekrutowanym stanowisku.
Na tej podstawie można żądać od kandydata np. przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy czy danych o ciąży pracownicy. Tych ostatnich można jednak domagać się tylko wtedy, gdy chodzi o zaangażowanie przy pracy wzbronionej ciężarnym.
Na podstawie ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 50, poz. 292 ze zm.) szef ma też prawo zdobyć informacje o osobach, których dane zgromadzono w tym spisie. Wolno je jednak pobrać tylko wtedy, gdy zatrudnia się na stanowisko objęte wymogiem niekaralności czy korzystania z pełni praw publicznych.
W innych wypadkach tak daleko posunięta ingerencja w życie prywatne kandydata jest niedopuszczalna. Żądanie podania przez przyszłego pracownika np. stanu cywilnego, orientacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta