Jakie obciążenia podatkowe dla łupków
Podejście rządu do obciążania podatkami kopalin może zniechęcić firmy do dalszego poszukiwania surowców energetycznych – pisze ekonomista
Podatek od miedzi i srebra prawie z pewnością wejdzie w życie w kształcie proponowanym przez ministra finansów. Wydaje się bowiem, na podstawie dyskusji w komisjach, iż ani posłowie, ani senatorowie nie mieli (?) głowy ani interesu (?), aby zapoznać się z reżimami podatkowymi w innych krajach i zastosować takie rozwiązania, które zachęcą nowych (i starych) graczy do zintensyfikowania tak poszukiwań, jak i późniejszej eksploatacji różnych kopalin znajdujących się na terenie RP.
Bierność ministerstw
Dziwi też bierność ministrów gospodarki oraz środowiska w stosunku do propozycji podatkowych ministra finansów. Wygląda na to, że bieżący interes po raz kolejny bierze górę nad interesem ogólnonarodowym i długofalowym.
Jest to o tyle niepokojące, iż ze strony aparatu ministra finansów dochodzą słuchy o pracach nad wprowadzeniem podatku i od innych kopalin, w tym od wydobywanego (w przyszłości) gazu łupkowego. O podatku od wydobywanego węgla kamiennego i brunatnego jakoś nie słychać!
Przed podjęciem eksploatacji firma ma potężne wydatki przy braku dochodów – wydatki sięgające setek milionów
Z gazem łupkowym rząd, ale chyba też duża...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta