Jak przedsiębiorca może pozbyć się swojej firmy i jakie to rodzi skutki
Zdarza się, że osoby prowadzące działalność gospodarczą nie chcą lub nie mogą dalej zajmować się swoim zakładem produkcyjnym czy usługowym. Co w takiej sytuacji mogą zrobić?
Powody działania przedsiębiorców mogą być różne, jak choćby w grę może wchodzić wola przekazania firmy swoim bliskim lub po prostu chęć sprzedaży jej w celu osiągnięcia zysku.
W obecnym stanie prawnym zasadniczo nie ma przeszkód, aby przedsiębiorstwo stało się przedmiotem obrotu gospodarczego. Wynika to jednoznacznie z treści art. 552 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), który stanowi, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Co wchodzi w skład
Przy czym w tym przypadku pod pojęciem przedsiębiorstwa rozumiemy pewien kompleks majątkowy. W znaczeniu przedmiotowym pojęcie przedsiębiorstwo zostało zdefiniowane w art. 551 k.c.
Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Kodeks cywilny zawiera katalog składników, które mogą wchodzić w skład przedsiębiorstwa.
Jakie składniki
W skład przedsiębiorstwa może wchodzić:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta