Urlop wychowawczy nie da azylu od składek z działalności
Na urlopie rodzicielskim można godzić rolę matki z potrzebami zarobkowymi. Ma to jednak odpowiednie przełożenie na rozliczenia z ZUS
Młode mamy będące z pociechą w domu nie muszą odkładać ambicji zawodowych na bok. Mogą próbować łączyć opiekę nad potomkiem z pracą zarobkową. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale w przypadku tzw. wolnych zawodów jak najbardziej. Trzeba jednak pamiętać, że brak zakazu dodatkowego zatrudnienia na wychowawczym nie oznacza automatycznie, że wszystko jest dozwolone.
- Nasza pracownica, która zarabia – zgodnie z umową o pracę – 4 tys. zł miesięcznie, do 14 marca była ma urlopie macierzyńskim. Od następnego dnia przebywa na wychowawczym. Pięć dni po jego rozpoczęciu poinformowała, że od 20 marca jest wspólnikiem w spółce jawnej. Jak wykazać ją w dokumentach rozliczeniowych za marzec? I czy możemy ją wezwać do pracy, skoro nie opiekuje się dzieckiem? – pyta czytelniczka.
Co do zasady pracownik, który dorabia w czasie przebywania na urlopie wychowawczym, musi o tym niezwłocznie poinformować swojego pracodawcę. Ma na to siedem dni. Zatem w przypadku opisanym w pytaniu pracownica spełniła ciążący na niej w tym względzie obowiązek.
Aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące możliwości odwołania pracownicy z urlopu wychowawczego, trzeba ustalić, jaki jest zakres jej aktywności zawodowej.
Praca pracy nierówna
Jeśli dodatkowe zajęcie nie wyłącza możliwości sprawowania przez nią osobistej opieki nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta