Zwolnienie z VAT usług z zakresu medycyny pracy
Przeprowadzanie badań wstępnych, okresowych, kontrolnych, profilaktycznych i sanitarno-epidemiologicznych oraz wydanie orzeczenia lekarskiego dla pracowników, uczniów, studentów i pracowników młodocianych korzysta ze zwolnienia od podatku
Jego podstawą jest art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT. Tak orzekł dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 13 kwietnia 2011 r. (ILPP2/443-122/11-2/AK).
Zakład opieki zdrowotnej świadczył usługi z zakresu medycyny pracy. W zakresie jego działalności znajdowało się przeprowadzanie badań wstępnych, okresowych, kontrolnych, profilaktycznych itp., a także wydawanie orzeczeń lekarskich. Zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy usługi te należy opodatkować VAT, a jeśli tak – to w jakiej wysokości?
Zdaniem wnioskodawcy są to usługi w zakresie opieki zdrowotnej zwolnione od VAT, ponieważ na wykonanie badań składają się konsultacje lekarzy okulistów, laryngologów, neurologów itp. oraz wykonywane są badania laboratoryjne i RTG w zależności od narażeń na stanowisku pracy osoby badanej.
Organ podatkowy przychylił się do tego stanowiska.
Wojciech Śliż, dyrektor w dziale prawnopodatkowym PwC
W uzasadnieniu interpretacji wskazano, że od 1 stycznia 2011 r. ustawodawca odstąpił od identyfikacji usług za pomocą klasyfikacji statystycznych,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta