Szansa dla chorych na SM – Narodowy Program Leczenia
Rozmowa | z prof. dr. hab. n. med. Krzysztofem Selmajem – kierownikiem Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Panie profesorze, czy wydłużenie czasu leczenia w ramach programu terapeutycznego z trzech do pięciu lat jest tym, czego oczekują lekarze i pacjenci?
To na pewno zmiana w dobrym kierunku, ale nie do końca spełnia oczekiwania pacjentów i lekarzy. Chorych powinno się leczyć tak długo, jak tego potrzebują i jak długo przynosi to efekty. Jeśli terapia jest skuteczna, to bariera czasu nie ma sensu. Czy to będzie trzy, pięć, dziesięć lat.
W europejskich statystykach dotyczących dostępu do leczenia SM znajdujemy się na czwartym miejscu od końca. Czy te zmiany spowodują, że znajdziemy się wyżej?
Niestety, obawiam się, że nowe zasady zmienią niewiele. Problemem są bowiem wątpliwości decydentów dotyczące metod leczenia. W wielu krajach UE terapie stwardnienia rozsianego są uznawane i finansowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta