Krajobraz z białym danielem
Wnętrza dawnej gorzelni przebudowanej przez Izabelę Działyńską przypominają Hotel Lambert z czasów jej dzieciństwa
Po puszczach, które w czasach piastowskich szumiały w południowej Wielkopolsce, w XIX w. pozostały tylko wspomnienia. Ów stan rzeczy martwił znawcę drzew i miłośnika lasów Jana Kantego Działyńskiego, właściciela położonej kilkanaście kilometrów od Kalisza rezydencji w Gołuchowie. Dzięki jego staraniom i hojności oraz talentom ogrodnika Antoniego Kubaszewskiego w dolinie wpadającej do Prosny rzeczki Ciemnej powstał liczący prawie 160 ha park dendrologiczny. Dziś należy on do najznakomitszych kolekcji drzew leśnych i ogrodowych oraz krzewów w kraju. Nad koronami starych lip i dębów wznoszą się nad rzeką hełmy wież romantycznej rezydencji, przypominającej królewskie zamki nad Loarą. To zrekonstruowana i przebudowana w stylu neorenesansowym, z salami pełnymi zabytkowych mebli, obrazów, tkanin i rzeźb z całej Europy, XVI-wieczna siedziba Leszczyńskich – ukochane dzieło żony Jana Kantego, Elżbiety z Czartoryskich nazywanej przez bliskich Izabelą.
Zarządzany przez Lasy Państwowe Gołuchów – park, pałacyk zwany Oficyną, XIX-wieczne budynki administracyjne i folwarczne – oraz zamek, którego gospodarzem jest oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, to dziś jedna z najoryginalniejszych i najlepiej utrzymanych zabytkowych rezydencji w kraju. A zarazem miejsce szczególnie ważne dla polskich leśników – siedziba Ośrodka Kultury Leśnej, którego zadaniem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta