Błędnie nawiązany stosunek zatrudnienia może szefa sporo kosztować
Umowy podlegające prawu cywilnemu są tańsze i mniej wymagające. Jeśli jednak pracodawca podpisze umowę-zlecenie bądź o dzieło po to, by ukryć w rzeczywistości istniejący stosunek pracy, musi się liczyć z konsekwencjami
Pracodawca oferujący pracę musi dobrać odpowiedni rodzaj umowy, jaką zawrze z jej wykonawcą. Oczywiście nawiązanie jakiegokolwiek stosunku prawnego zawsze wymaga zgodnego oświadczenia woli stron. Jednak to pracodawca, biorąc pod uwagę rodzaj pracy, jaki proponuje, oraz zakres wymagań i sposób realizowania obowiązków, może trafniej wybrać odpowiedni kontrakt.
Pracobiorca zaś może, ale nie musi, zgodzić się na daną propozycję i warunki zatrudnienia. Zawierając umowę o pracę czy cywilnoprawną, szef przyjmuje na siebie rolę płatnika zarówno składek na ZUS, jak i podatku dochodowego. Tym samym bierze na siebie odpowiedzialność wobec organów za prawidłowe rozliczanie zarobków drugiej strony.
Stąd tak istotna jest decyzja o przyjęciu „pracownika” bądź „zleceniobiorcy” czy „wykonawcy dzieła”. Nie można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta