Szkolący muszą znać źródło pochodzenia pieniędzy trafiających na ich konto
Szkolenia zawodowe finansowane co najmniej w 70 proc. ze środków publicznych są zwolnione z VAT. Wiele firm wciąż ma jednak wątpliwości, co ten warunek oznacza w praktyce
Od wejścia w życie zmian przepisów dotyczących opodatkowania VAT usług szkoleniowych minął już ponad rok. Mimo to wielu podatników wciąż ma wątpliwości, czy prowadzone przez nich szkolenia finansowane ze środków publicznych są zwolnione z VAT. Wykładnia art. 43 pkt 1 ust. 29 lit. c ustawy o VAT sprawia bowiem problemy.
Wystarczy 70 proc.
Zgodnie z tym przepisem zwalnia się z podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26 finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.
W punkcie 26 tego przepisu zwolniono z VAT usługi świadczone przez:
- jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
- uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.
Warunek całkowitego sfinansowania ze środków publicznych często trudny jest jednak do spełnienia. Minister finansów postanowił więc nieco złagodzić go w § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta