Trudne współżycie przedsiębiorców telekomunikacyjnych
Interesy operatora pełniącego funkcję gospodarza sieci, a często także jej twórcy, powinny mieć pierwszeństwo przed interesami podmiotu czasowo z niej korzystającego
Telekomunikacja jest dziedziną, w której nierozłącznie splatają się dwa rodzaje zagadnień. Pierwsze z nich to infrastruktura techniczna (kable i urządzenia).
Drugie – to z kolei treści przesyłane przy wykorzystaniu tej infrastruktury (tzw. content). W celu przeciwdziałania praktykom ukierunkowanym na monopolizację rynku ustawodawca wprowadził do prawa telekomunikacyjnego instytucję tzw. dostępu telekomunikacyjnego.
Jakie warunki dostępu
Świadczenie usług telekomunikacyjnych często polega na przesyłaniu różnych treści informacyjnych z wykorzystaniem tej samej infrastruktury telekomunikacyjnej. Współpraca operatora sieci z przedsiębiorcą chcącym dostarczać usługi za pomocą sieci, którą dysponuje operator, wiąże się z koniecznością uzgodnienia warunków dostępu do tej infrastruktury. Następuje to w drodze umowy pomiędzy operatorem i przedsiębiorcą telekomunikacyjnym.
Operator, który poniósł nakłady na stworzenie infrastruktury sieci, zasługuje na to, by móc chronić jej integralność
W razie niedojścia do porozumienia w drodze umownej pojawia się konieczność zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego w drodze decyzji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Brak precyzyjnego uregulowania problematyki zakresu dostępu telekomunikacyjnego stwarza niebezpieczeństwo powstania potencjalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta