Pracodawcy pod presją kryzysu
Pierwsze miesiące bieżącego roku upływają w polskich przedsiębiorstwach pod znakiem zwolnień, w tym zwolnień grupowych. Wynika to z pogłębiającej się niepewności co do rozwoju sytuacji gospodarczej w najbliższym okresie. Owa niepewność przekłada się na decyzje dotyczące zatrudnienia – chodzi nie tylko o zwalnianie pracowników, ale także odkładanie przyjmowania nowych, tam gdzie to wcześniej planowano.
– Gospodarka zaczyna hamować. Odczuwają to zwłaszcza wielkie firmy powiązane z zagranicznymi rynkami, na których trwa stagnacja lub recesja. Ale również mniejsze przedsiębiorstwa mają powody do obaw. Odbija się to coraz wyraźniej na rynku pracy – wyjaśnia ekspert z Departamentu Dialogu i Spraw Społecznych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Monika Zakrzewska.
Coraz wyraźniejszy jest podział na pracowników o tzw. kwalifikacjach twardych, czyli bardzo konkretnych praktycznych umiejętnościach, oraz osoby mające kwalifikacje miękkie. Te ostatnie mają głównie absolwenci humanistycznych kierunków szkół wyższych. Coraz mniejsze są ich szanse na zatrudnienie w swych wyuczonych zawodach
Nie najlepsze tegoroczne prognostyki dla polskiej gospodarki nie są jednak jedyną przyczyną fali zwolnień w przedsiębiorstwach. To także skutek dokonanego ostatnio podwyższenia o 2 pkt procentowe wysokości składki rentowej obciążającej pracodawców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta