Uczelnie nie wiedzą, jak wystawiać faktury
Z prawidłowym rozliczeniem VAT mają też problemy państwowe szkoły wyższe. Wątpliwości dotyczą zajęć i warsztatów dla studentów, gdy koszty uczestnictwa studentów pokrywane są ze środków uczelni
Chodzi np. o kwoty pochodzące z wynajmu sal, a nie ze środków przekazanych z budżetu.
Specjalistyczne szkolenia
Uczelnie publiczne mają też problemy ze stosowaniem zwolnienia z VAT w stosunku do specjalistycznych szkoleń zawodowych dla swoich pracowników (np. kwestury, działu administracji, kadr etc.).
Bezspornie usługi te spełniają wymogi w zakresie kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego. Obejmują one bowiem nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, pozostające w bezpośrednim związku z branżą bądź zawodem. Czy jednak przychody uczelni wyższej można zaliczyć do środków publicznych? Naszym zdaniem na to pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco.
Wynika to z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z nim środkami publicznymi są przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł. Tymczasem z art. 9 pkt 11 ustawy o finansach publicznych wynika, że wyższa uczelnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta