Nie masz posady – sam zorganizuj stanowisko
Nawet równowartość 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia uzyska niepełnosprawny bezrobotny na start swojego biznesu. Ma też szansę zapłacić niższe składki do ZUS
Zwiększeniu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych służy zakładanie przez nich własnej firmy i samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej. Dlatego ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) przewiduje uzyskanie wsparcia na tzw. samozatrudnienie osoby niepełnosprawnej.
W ten sposób może ona dostać pieniądze na uruchomienie działalności gospodarczej, mniej zapłacić za kredyt zaciągnięty na jej kontynuację oraz za obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.
Z bezrobocia do biznesu
Na podstawie art. 12a ustawy o rehabilitacji osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może jednorazowo liczyć na wsparcie przy podjęciu działalności gospodarczej, rolniczej albo przy wniesieniu wkładu do spółdzielni socjalnej. Pieniądze te otrzymuje w wysokości określonej w umowie ze starostą, jeżeli oczywiście wcześniej na taki cel nie otrzymała innej bezzwrotnej pomocy publicznej.
Środków na start biznesu udziela się zgodnie z zasadami przyznawania pomocy de minimis....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta