Potrzebne różnorodne umowy
W ramach strategii „Europa 2020" na forum unijnym trwa dyskusja o potrzebie modernizacji rynku pracy. Uważa się, że najlepszą metodą będzie elastyczny model rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego, tzw. flexicurity (od słów flexibility (elastyczność) oraz security (bezpieczeństwo). Sukces tej polityki zależy od osiągnięcia porozumienia i zaufania między pracownikami a pracodawcami.
W Polsce nie słabnie debata na temat tzw. umów śmieciowych. Określeniem tym nazywa się zarówno umowy cywilno-prawne (umowy o dzieło, umowy-zlecenia), stosunki z samozatrudnionymi, jak i umowy zawierane na czas określony.
– Umowy na czas określony, mimo ich atrakcyjności, zostały znacznie zdyskredytowane przez środowiska związkowe. Nie dają one pracodawcom swobody w decydowaniu o trwałości/stabilności stosunku pracy. Podstawowy zarzut stawiany tej formie zatrudnienia dotyczy dowolności okresu, na jaki jest zawierana. Jeżeli strony zdecydują się na zawarcie umowy na czas określony, to do nich należy też ustalenie czasu jej trwania. Dążenie pracodawcy do zawarcia długoterminowej umowy o pracę na czas określony nie uchyla jej spod kontroli sądu, który w konkretnej sytuacji jest uprawniony do stwierdzenia obejścia przepisów prawa pracy o zatrudnieniu bezterminowym – mówi Dorota Bryndal, radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta