Są wątpliwości? Wpisz i NIP, i PESEL
Likwidacja numerów NIP osób nieprowadzących działalności gospodarczej miała ułatwić im życie. Dla podatników, którzy w ubiegłym roku zakończyli prowadzenie działalności, to jednak niedźwiedzia przysługa
Przedsiębiorcy, którzy w 2011 r. zlikwidowali firmę, mają problem. Są między młotem a kowadłem. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów i konstrukcji formularzy podatkowych wynika, że do zeznań rocznych za 2011 r. powinni wpisywać NIP. Problem w tym, że z literalnej wykładni przepisów wynika konieczność podania numeru PESEL.
PIT-36 po likwidacji firmy
Ustawodawca uczynił PESEL głównym numerem identyfikacyjnym podawanym w kontaktach z organami podatkowymi przez osoby fizyczne. NIP jest co do zasady identyfikatorem osób prowadzących działalność gospodarczą. Ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (dalej ustawa) nakazuje podatnikowi nieprowadzącemu już firmy posługiwać się numerem PESEL.
Ustawodawca nie wprowadził żadnych rozwiązań szczególnych dla podatników, którzy już po likwidacji działalności gospodarczej muszą składać druki podatkowe. Oznacza to, że nie mają już prawa posługiwać się NIP. Tymczasem tego domagają się od nich organy podatkowe. Powołują się na konstrukcję formularzy podatkowych.
Zeznanie roczne może być złożone wiele miesięcy po likwidacji firmy. Pomimo to organy podatkowe uznają za błąd wpisanie do zeznania rocznego za 2011 r. numeru PESEL przez takiego podatnika.
Przykład
Podatnik w styczniu 2009 r. zawiesił działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta