Dyscyplinowanie polityków
Coraz więcej krajów ma specjalne rady fiskalne, które śledzą i oceniają budżetowe działania rządów
W opublikowanym niedawno raporcie Organizacja ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaleciła Polsce, aby powołała niezależną od rządu, ekspercką radę fiskalną. Miałaby ona pełnić funkcje doradcze, analizować założenia makroekonomiczne, na których opierają się plany budżetowe rządu, a także analizować ich wykonanie, koszty i skuteczność.
Ten pomysł na zwiększenie przejrzystości i jakości polityki fiskalnej nie jest nowy. Za wzorcowe niezależne rady fiskalne uchodzą holenderskie Biuro Analiz Polityki Gospodarczej (CPB), istniejące od 1945 r., oraz amerykańskie Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO), utworzone w połowie lat 70.
Ale na liście państw posiadających tego typu instytucje są także m.in. Chile i Indie. A lista ta szybko się wydłuża. W ub.r. Biuro na rzecz Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) powstało w Wielkiej Brytanii. W tym samym roku do grona tego dołączyły Irlandia i Grecja, która chce uwolnić się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta