Powództwo jest już w sądzie
Po prawomocnym wyroku uchylającym uchwałę wpis o niej jest wykreślany z urzędu
Wniesienie powództwa o uchylenie uchwały wspólników nie wstrzymuje, co do zasady, postępowania rejestrowego, co nie wyklucza ewentualności zawieszenia procedury przez sąd rejestrowy po przeprowadzeniu rozprawy.
W następstwie prawomocnego wyroku uchylającego uchwałę wpis o niej wykreślany jest z urzędu. Zawieszenie trwa do czasu wydania orzeczenia.
Termin na wytoczenie
Pozew o uchylenie uchwały udziałowców należy wnieść w ciągu miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale (np. od uzyskania informacji z księgi protokołów, ogłoszenia czy zawiadomienia), nie później jednak niż przed upływem sześciu miesięcy od daty jej podjęcia.
Po przekroczeniu wymienionych terminów uprawnienie organów i osób wyliczonych w art. 250 k.s.h. do wytoczenia przedmiotowego powództwa wygasa. Brak jest jednak przeszkód, aby uchwałę skarżyły różne – posiadające do tego legitymację – podmioty, tym bardziej że mogą kierować się, w tym zakresie, odmiennymi przesłankami.
Kto reprezentuje
W sporze o uchylenie uchwały udziałowców spółkę reprezentuje zarząd (zgodnie z zasadami określonymi w KRS), chyba że to ten organ albo jego członek wystąpił ze stosownym powództwem. Wtedy ustanawia się pełnomocnika, którym może być dowolnie wybrana osoba, pod warunkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta