Bezpłatny transport do pracy nie musi być opodatkowany
Przy ryczałtowych rozliczeniach z przewoźnikiem i braku ewidencji przejazdów poszczególnych osób nie da się ustalić ich dochodu do opodatkowania PIT
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 marca 2012 r. (ILPB2/415-617/09/11-S/TR).
Podatnik zapewnia pracownikom bezpłatny transport do i z miejsca pracy na podstawie umowy zawartej z przewoźnikiem. Trasy przejazdów wynoszą od 3 do 25 kilometrów. Wynagrodzenie przewoźnika jest ustalone w sposób ryczałtowy, w zależności od liczby przejechanych kilometrów.
Podatnik nie prowadzi ewidencji, która pozwalałaby ustalić, kto, jak często i na jakiej trasie korzystał z bezpłatnego transportu. Chciał potwierdzenia, że w tej sytuacji nie jest możliwe ustalenie wartości przychodu pracowników z tytułu opisanych przejazdów.
Izba uznała to stanowisko za nieprawidłowe. Podatnik zaskarżył interpretację do WSA w Gorzowie Wielkopolskim. Wyrokiem z 14 stycznia 2010 r. (I SA/Go 562/09) sąd ją uchylił, przyznając rację podatnikowi.
Stanowisko to podtrzymał NSA w wyroku z 6 października 2011 r. (II...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta