Emerytura częściowa na etacie
Nowy system będzie zachęcał pracowników do pomniejszania kapitału zebranego na emeryturę
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało nową wersję nowelizacji podnoszącej wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Zmiany idą daleko, bo przewidują wprowadzenie emerytur częściowych dla osób z odpowiednio długim stażem. Kobiety będą mogły wystąpić o przyznanie tego świadczenia po ukończeniu 62 lat, jeśli wypracowały 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Mężczyźni dopiero w wieku 65 lat, pod warunkiem że wypracowali 40 lat takiego stażu.
To świadczenie wyniesie tylko 50 proc. należnej emerytury. Będzie można je dostać także bez rezygnowania z pracy. Przy jego wypłacie ZUS nie będzie także zwracał uwagi na wysokość zarobków uprawnionego.
Rozwiązanie ma dobre i złe strony. System będzie zachęcał do jak najwcześniejszego wystąpienia o emeryturę, gdyż stanie się ona znaczącym uzupełnieniem wynagrodzenia pracownika lub zapewni mu środki do życia w okresie niezbędnym do osiągnięcia nowego wieku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta