Lepiej zwiększyć kapitał czy zaciągnąć pożyczkę
Regułą jest, że polskie spółki kapitałowe, będące częścią międzynarodowych grup, są finansowane przez podmioty powiązane z zagranicy. W zależności od formy różne będą podatkowe skutki otrzymania tych środków
Wykorzystywane jest zarówno finansowanie kapitałem, czyli poprzez zwiększenie kapitału zakładowego lub zapasowego spółki wkładem gotówkowym, jak i finansowanie długiem.
Wkłady i dopłaty
Finansowanie kapitałem pozwala na neutralne z perspektywy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) zapewnienie środków finansowych polskiej spółce. Wartość przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie jest jej przychodem podatkowym. Zasada ta odnosi się także do dopłat wnoszonych do spółki oraz kwot i wartości stanowiących nadwyżkę wartości emisyjnej ponad wartością nominalną udziałów lub akcji (tzw. agio).
Zarówno podwyższenie kapitału, jaki i dopłaty podlegają jednak podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Co do zasady stawka wynosi 0,5 proc. wartości kapitału zakładowego lub podwyższenia kapitału zakładowego albo kwoty dopłat. Uwaga! Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych, agio nie podlega PCC.
Zarówno podwyższenie kapitału, jak i dopłaty podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych
Finansowanie kapitałem nie podlega podatkowi od towarów i usług (VAT).
Biorąc pod uwagę wskazane skutki podatkowe finansowania kapitałem, można stwierdzić, że pozwala ono na zapewnienie polskiej spółce kapitałowej źródła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta