Ciało kolegialne bywa najważniejsze
W stosunkach pracowniczych spółkę akcyjną reprezentuje jej zarząd, a tylko wyjątkowo może to robić rada nadzorcza. Chodzi o czynności związane z umowami oraz sporami z zarządem tej spółki
Zgodnie z art. 379 § 1 kodeksu spółek handlowych w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia.
Przepis ten ma na celu chronić interesy spółki i jej wierzycieli przed niekorzystnym rozporządzaniem jej majątkiem w umowach między spółką a członkami zarządu. Dotyczy to tylko spółek wielopodmiotowych lub jednoosobowych, w których jedyny akcjonariusz nie jest zarazem jedynym członkiem zarządu.
Nieważność czynności
Gdy wszystkie akcje spółki przysługują jedynemu akcjonariuszowi albo jedynemu akcjonariuszowi i spółce oraz akcjonariusz ten jest zarazem jedynym członkiem zarządu, nie stosuje się art. 379 § 1 k.s.h. W takiej sytuacji czynność prawna między tym akcjonariuszem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga aktu notarialnego.
Art. 379 § 1 k.s.h. jako przepisu szczególnego nie wolno stosować rozszerzająco. Dlatego akcjonariusze nie mogą np. poprzez uchwałę lub zmianę statutu spółki przyznać radzie nadzorczej uprawnienia do jej reprezentowania w innych czynnościach prawnych. Ponadto art. 379 k.s.h. ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie może być wyłączony lub zmieniony statutem spółki czy uchwałą akcjonariuszy.
Istotne jest także to, że naruszenie art. 379...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta