Nie warto kłamać, starając się o posadę
W czasie rekrutacji każdy kandydat chce wypaść jak najlepiej. Jednak oszukiwanie przyszłego szefa co do swoich kompetencji i kwalifikacji może źle się skończyć
Art. 221 k.p. określa dane osobowe, których pracodawca może żądać od ubiegającego się o pracę. Kandydatowi wolno odmówić ujawnienia tych informacji, co może jednak zakończyć rekrutację. Przepis ten uprawnia szefa do ustalenia innych danych, o których mowa w odrębnych przepisach.
Przykładowo § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.) opisał bardziej szczegółowo wiadomości, których ma prawo domagać się pracodawca.
Na jaw wychodzi nieprawda...
Kandydat może okłamać np. w zakresie posiadanych uprawnień lub nabytego wykształcenia. Ale jeśli już w ten sposób uzyskał angaż, nie powinien być pewny posady. Gdy oszustwo wyjdzie na jaw po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta