Korekta deklaracji po kontroli i dowody w postępowaniu podatkowym
Kontrolowany powinien zapoznać się ze wszystkimi dowodami zebranymi przez organy podatkowe. Jeśli po ich przeanalizowaniu zgadza się tylko z niektórymi zarzutami, to może skorygować rozliczenia tylko w tym zakresie
W spółce z o.o. przeprowadzono kontrolę w zakresie VAT i CIT za 2009 r. W jej wyniku kontrolujący stwierdzili wiele nieprawidłowości. Spółka zgadza się tylko z niektórymi z nich. Czy może złożyć korekty deklaracji, skoro tylko niektóre zarzuty zawarte w protokole uważa za zasadne?
Przeprowadzenie u spółki kontroli podatkowej nie niweczy prawa do złożenia korekty deklaracji. Jak wynika bowiem z art. 81b ordynacji podatkowej, uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania kontroli podatkowej w zakresie objętym tą kontrolą i przysługuje nadal po zakończeniu kontroli, do momentu, aż zostanie wszczęte postępowanie podatkowe.
Przepisy nie wskazują, że w przypadku korygowania deklaracji po przeprowadzeniu kontroli podatkowej zakresem korekty należy objąć wszystkie nieprawidłowości, na które w protokole wskazuje organ podatkowy. Po otrzymaniu protokołu kontroli podatkowej podatnik ma prawo złożyć zastrzeżenia do wskazanych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta