Tylko dla doświadczonych
Piotr Lisiecki, członek zarządu Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia
Wszędzie mówi się o tym dlaczego warto mieć dyplom MBA, a ja chciałabym zapytać, kto nie powinien podejmować tego typu studiów?
Piotr Lisiecki: Przede wszystkim absolwenci uczelni ekonomicznych, którzy są świeżo po zakończeniu studiów. Bardzo często się zdarza, że to właśnie oni wybierają tego typu studia. Absolutnie nie neguję ich chęci szkolenia się czy podnoszenia kwalifikacji, ale w ich przypadku dokształcanie się, aktualizowanie wiedzy ma sens dopiero wtedy, gdy zdobędą doświadczenie, czyli mniej więcej 10, 15 lat po ukończeniu studiów ekonomicznych. Ostatnio w Polsce programy MBA wybierają młode osoby, zaraz po studiach. Jeszcze 10 lat temu słuchacze mieli ponad 40 lat. Dziś MBA są bardziej dostępne, bo część programów dzięki funduszom unijnym jest dużo tańsza, stąd tak wielu chętnych. Pierwsze programy MBA w Stanach Zjednoczonych powstały po to, by wyposażyć w wiedzę biznesową menedżerów wielkich korporacji, którzy ukończyli jedynie szkoły techniczne. Tacy słuchacze mieli już odpowiednie doświadczenie biznesowe, którym podczas wykładów mogli się podzielić z innymi.
Młodsi doświadczenia nie mają, więc się nie podzielą, ale za to mogą się wiele nauczyć od tych starszych.
Owszem, tylko jaką wartość tego typu studia będą miały dla tych starszych. Czego oni nauczą się od młodzieży? Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta