Wolne raz na tydzień ma trwać co najmniej 35 godzin
Czasem tygodniowy odpoczynek kończy się w chwili rozpoczęcia pracy w kolejnym dniu, a kiedy indziej o północy, choć pracownik przychodzi do firmy dopiero na 6. Planowanie utrudnia tydzień rozpoczynający się w niedzielę
W każdym tygodniu pracownik ma prawo do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ma on objąć 11 godzin odpoczynku dobowego z ostatniej przepracowanej dniówki (art. 133 § 1 kodeksu pracy).
Ustawodawca przewidział możliwość skrócenia nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego nawet do 24 godzin, ale tylko w trzech przypadkach. Zawsze jest to dopuszczalne wobec pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii (art. 133 § 2 k.p. w związku z art. 132 § 2 k.p.).
Możliwość skrócenia odpoczynku tygodniowego wystąpi również wobec pracownika zatrudnionego przy pracy zmianowej, w przypadku przewidzianej w rozkładzie czasu pracy zmiany pory wykonywania pracy (przejścia na inną zmianę).
W pozostałych przypadkach zatrudnieni muszą mieć w każdym tygodniu zapewnione minimum 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien przypadać w niedzielę (art. 133 § 3 k.p.). Odstępstwa od tej zasady są dopuszczalne jedynie wobec pracowników wykonujących prace dozwolone w niedzielę, wyliczone enumeratywnie w art. 15110 k.p.
W konsekwencji pozostałe firmy powinny zapewnić pracownikom, aby odpoczynek tygodniowy obejmował kolejne 24 godziny, licząc od 6 w niedzielę, chyba że w przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta