O czym należy pamiętać przy odbieraniu dostarczonego towaru
Obowiązkiem odbiorcy jest sprawdzenie przesyłki, zanim dokona on jej przyjęcia. Odbiór jej bez zastrzeżeń oznacza, że przewoźnik dobrze wykonał usługę i co do zasady, powoduje wygaśnięcie roszczeń z tytułu ubytku lub uszkodzeń
Umowa drogowego przewozu towarów towarzyszy codziennej działalności znaczącej większości przedsiębiorców. Od kilkunastu lat da się zaobserwować tendencję, iż podmioty te rezygnują z utrzymywania własnych środków transportu lub też utrzymują je w minimalnym zakresie i korzystają z zewnętrznych, wyspecjalizowanych firm kurierskich.
Powoduje to, że coraz większa liczba przedsiębiorców styka się z umową przewozu zarówno w charakterze nadawcy, jak i odbiorcy nadawanych do przewozu towarów. Dostępność tych usług jest powszechna, zazwyczaj jednak nie idzie ona w parze ze znajomością specyfiki prawa przewozowego i jego odrębności.
Ustawa i konwencja
Umowę drogowego przewozu towarów na terenie Polski reguluje ustawa z 15 listopada 1984 r. prawo przewozowe. Ma ona zastosowanie do przesyłek, których miejsce nadania i odbioru znajduje się na terenie RP. Z kolei Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) z 19 maja 1956 r. znajduje zastosowanie wówczas, gdy miejsce przyjęcia przesyłki do przewozu i miejsca przewidziane dla jej dostawy znajdują się w dwóch różnych krajach, z których przynajmniej jeden jest stroną tej konwencji.
Ponadto również w kodeksie cywilnym znajdują się przepisy dotyczące umowy przewozu, można je jednak zastosować dopiero wówczas,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta