Jak zmienić sposób użytkowania budynku
Przedsiębiorca prowadzi biuro w mieszkaniu? Czemu nie. Wcześniej jednak musi dopełnić formalności budowlanych, czyli złożyć wniosek i nie trafić na sprzeciw starosty
Generalna zasada prawa budowlanego jest taka, że z budynku lub innego obiektu budowlanego korzysta się zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie wszystko jednak da się w przepisach przewidzieć.
Zdarza się, że właściciel domu chce np. zaadaptować jego parter i świadczyć usługi naprawy lodówek albo w budynku gospodarczym prowadzić sklep spożywczy czy hurtownię farmaceutyczną. W takich przypadkach konieczne może się okazać doprowadzenie do zmiany sposobu użytkowania.
Usługi w domu
Kwestię tę reguluje art. 71 prawa budowlanego. Mówi on, że zmiana sposobu użytkowania polega na „podjęciu bądź zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub w jego części działalności zmieniającej warunki”:
- bezpieczeństwa pożarowego,
- bezpieczeństwa powodziowego,
- pracy,
- zdrowotne,
- higieniczno-sanitarne,
- ochrony środowiska bądź
- wielkość lub układu obciążeń.
Przepis nie do końca jest jasny. Należy go interpretować w ten sposób, że jeżeli przedsiębiorca planuje podjąć działalność, która nie ma wpływu na wymienione w przepisie warunki, to nie trzeba załatwiać formalności budowlanych. Gdyby zaś było inaczej, wówczas nie może zapomnieć o zgłoszeniu swojego zamiaru staroście.
Trudno jednak jest zwykle przedsiębiorcy, który nie jest inżynierem budowlanym, samemu ocenić, czy dochodzi do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta