Ile dla wierzycieli likwidowanej spółki
Z dniem uprawomocnienia się orzeczenia sądu, powzięcia przez wspólników odpowiedniej uchwały lub zaistnienia innej przyczyny rozwiązania spółki z o.o. następuje otwarcie jej likwidacji
Jednym z obowiązków likwidatorów jest wypełnienie zobowiązań spółki. W tym celu powinni oni wezwać wierzycieli podmiotu do zgłoszenia przysługujących im należności w terminie 3 miesięcy od chwili ukazania się ogłoszenia o otwarciu likwidacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” (ewentualnie także w innym piśmie przeznaczonym do ogłoszeń określonym w umowie spółki).
Roszczenia wierzycieli
Może się jednak zdarzyć tak, że wierzyciele, którzy są spółce znani, albo w ogóle nie zgłosili swoich roszczeń, albo też do-konali tego z opóźnieniem, względnie ich należności są sporne bądź jeszcze niewymagalne. W takiej sytuacji sumy potrzebne do zaspokojenia albo zabezpieczenia należności należy złożyć do depozytu sądowego >patrz przykład 1. Oznacza to, że z ochrony nie korzystają wierzyciele nieznani podmiotowi >patrz przykład 2.
Wierzytelność wymagalna jest wówczas, gdy nadejdzie – wynikający z umowy, ustawy lub z właściwości zobowiązania – termin spełnienia świadczenia. W jego braku, stosownie do art. 455 k.c., świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do jego wykonania. Sporne wierzytelności zaś to takie, co do których zachodzą wątpliwości, czy one istnieją bądź czy są uzasadnione.
Wierzytelność sporną lub niewymagalną można tylko zabezpieczyć. Zaspokojeniu podlegają zatem tylko te,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta