Zdrowotne niedomagania pracownika to dodatkowe obowiązki dla szefa
Każdy przypadek rozpoznanej u zatrudnionego choroby zawodowej albo jej podejrzenia pracodawca zgłasza właściwemu organowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej i okręgowemu inspektorowi pracy
Przy zgłaszaniu podejrzenia, rozpoznawaniu i stwierdzaniu chorób zawodowych uwzględnia się tylko te, które są ujęte w ich wykazie. Choroba musi być spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy bądź w wyniku wykonywania obowiązków przez podwładnego.
Podejrzenie o taką chorobę oraz jej rozpoznanie zgłasza się zarówno wobec obecnego, jak i byłego pracownika w okresie jego zatrudnienia lub po zakończeniu pracy w takich warunkach. Nie może to być jednak później niż w czasie, który określa wykaz chorób zawodowych.
Przy zmianie firmy
Sprawa się komplikuje, kiedy zatrudniony zmieniał pracę. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, kto w tej sytuacji ponosi odpowiedzialność za chorobę zawodową.
Jeżeli w ostatnim zakładzie zatrudniającym podwładnego istniały warunki pracy narażające go na taką chorobę i w okresie pracy tam stwierdzono ją u niego, a wskutek tych niedomagań doznał uszczerbku na zdrowiu, odpowiada za to ostatnia firma.
Nawet jeśli okres pracy w niej był krótki i pracownika wcześniej zatrudniał inny zakład, w którym również występowały warunki szkodliwe, mogące wpływać na powstanie choroby zawodowej (wyrok SN z 2 czerwca 1998 r., II UKN 90/98).
Dodatkowe dane
Jeżeli informacje z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta