Co można wybudować w uzdrowisku
Przedsiębiorca, który zamierza zainwestować swoje pieniądze w kurorcie, musi mieć świadomość, że nie uda mu się w nim zrealizować każdego rodzaju obiektu. W takich miejscowościach prawo narzuca sporo ograniczeń
W tej chwili w Polsce mamy 44 uzdrowiska i około 70 miejscowości o walorach uzdrowiskowych. Do Ciechocinka, Konstancina czy Rabki przyjeżdżają nie tylko turyści, ale też chorzy i kuracjusze. Dlatego o tym, co wolno, a czego nie wolno na ich terenie wybudować, decydują przepisy ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej.
Strefa to podstawa
Ustawa ta przewiduje, że na terenie uzdrowiska (lub na obszarze ochrony uzdrowiskowej) wydziela się trzy rodzaje stref ochronnych: A, B i C. W każdej z tych stref obowiązują ograniczenia dotyczące inwestycji. Najbardziej rygorystyczne są w strefie A, a najłagodniejsze w C.
Jakie funkcjonują zakazy
W strefie A zabrania się m.in. budowy:
- zakładów przemysłowych,
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych,
- garaży wolno stojących,
- obiektów handlowych o powierzchni użytkowania większej niż 400 mkw.,
- stacji paliw oraz punktów dystrybucji produktów naftowych,
- stacji bazowych telefonii ruchomej, stacji nadawczych radiowych i telewizyjnych, stacji radiolokacyjnych i innych emitujących fale elektromagnetyczne, z wyłączeniem urządzeń łączności na potrzeby służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa (z pewnymi zatrzeżeniami).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta