Chorobowe za dni wolne od pracy
Prawo do zasiłku za czas niezdolności do zadań zależy od tego, czy podlega się ubezpieczeniom. Natomiast jego wysokość powiązana jest z osiąganymi przez pracownika zarobkami z ostatnich 12 miesięcy przed nieobecnością
Jeżeli w tym okresie podwładny nie otrzymywał pensji, ponieważ stosunek pracy był zawieszony i nie podlegał ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu, bo przybywał na urlopie wychowawczym, do podstawy zasiłku wejdą pełne miesiące dotychczasowego zatrudnienia.
Jeżeli takich miesięcy nie ma, bo pracownik zachorował w miesiącu, w którym wrócił do firmy, sposób wyliczenia podstawy zależy od tego, czy miał wynagrodzenie zmienne, czy stałe.
- Po rocznym urlopie wychowawczym pracownica wróciła do firmy 16 maja br. Od maja br. pracuje na 3/5 etatu, przychodzi na osiem godzin przez trzy dni w tygodniu (poniedziałek, środa i piątek). Przyniosła zwolnienie lekarskie na 10 dni od 24 maja. Czy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za wszystkie dni nieobecności w pracy? Jak uzupełnić jej wynagrodzenie za maj, jeśli w tym miesiącu wróciła z urlopu wychowawczego, a zgodnie z jej harmonogramem musiała przepracować 13 dni i otrzymała 1204,30 zł wynagrodzenia? – pyta czytelniczka.
Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracownik w wieku do 50. roku życia otrzymuje wynagrodzenie za czas choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Natomiast za czas niezdolności do pracy, która trwa dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje mu zasiłek chorobowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta