Startować czy nie startować
Dla sportowców startujących w dużych międzynarodowych imprezach kwestia regulacji podatkowych w kraju organizatora zaczyna mieć poważne znaczenie – pisze doradca podatkowy
Do niedawna mogło się wydawać, że o starcie danego zawodnika w zawodach sportowych decydowały jego forma, program przygotowania do imprezy wyższej rangi, a nawet względy zdrowotne. Do tego rodzaju listy należy również ostatnio dodać kwestie opodatkowania jego dochodu w danym kraju z udziału w imprezie sportowej.
Jamajski sprinter Usain Bolt unika startów w Wielkiej Brytanii, w tym m.in. w prestiżowych zawodach w ramach mityngu Diamentowej Ligi, ze względu na wysokie opodatkowanie. Nad kwestią startu w Wielkiej Brytanii zastanawiali się już także inni czołowi sprinterzy, m.in. Asafa Powell i Tyson Gay.
Podkreślić należy, iż opodatkowanie dochodów sportowców z udziału w zagranicznych zawodach podlega specyficznym zasadom. Wynikają one z poszczególnych postanowień danej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez kraj, w którym dany sportowiec mieszka (jest rezydentem do celów podatkowych), a krajem, w którym się odbywa impreza sportowa. Zasada ta ma zwykle również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta