Jak rozliczyć kwotę za kierowanie spółką
Jeśli komandytariusz prowadzi sprawy spółki, to uzyskane z tego tytułu wynagrodzenie jest przychodem z innych źródeł. Pozostali wspólnicy mogą uwzględnić je przy ustalaniu dochodu z działalności
Tak wynika z interpretacji fiskusa.
Zwykle wspólnicy prowadzą sprawy spółki osobowej bez wynagrodzenia. Umowa może przewidywać także inne rozwiązania. Zwykle tak jest, gdy np. jeden ze wspólników wykonuje więcej obowiązków, niż wynika to z przepisów.
Decyduje umowa
Osobą prowadzącą sprawy spółki komandytowej zwykle jest komplementariusz. To on odpowiada bowiem za jej zobowiązania całym majątkiem. Komandytariusz ryzykuje tylko zainwestowanym kapitałem. Z tego powodu najczęściej jest mniej zaangażowany w kierowanie spółką. Od tej zasady zdarzają się jednak wyjątki, kiedy to komandytariusz prowadzi sprawy spółki. Z tego tytułu umowa spółki może przewidywać wynagrodzenie. Pojawia się wtedy pytanie, jak wspólnik powinien je rozliczyć.
Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 3 kwietnia 2012 r. (ITPB1/415-30a/ 12/TK). Na początku przeanalizowała postanowienia kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.).
Zauważyła, że co do zasady, w stosunkach wobec osób trzecich spółkę komandytową reprezentuje komplementariusz, tj. wspólnik odpowiadający za zobowiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta