Gorzej, ale nie dłużej niż przez trzy lata
Pracodawca nie musi wręczać wypowiedzeń zmieniających, gdy jego sytuacja finansowa się pogarsza. Może zawrzeć z załogą porozumienie zawieszające warunki zatrudnienia wynikające z indywidualnych umów o pracę
Art. 231a kodeksu pracy dopuszcza zmianę indywidualnych warunków umów o pracę, jeżeli uzasadnia to sytuacja finansowa pracodawcy, nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 osób. Wolno wtedy zawrzeć porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników, niż wynikają z ich umów o pracę, w zakresie i przez czas ustalony w tym pakcie.
W całości lub w części
Umowę zawartą na podstawie art. 231a kodeksu pracy, należy zaliczyć do porozumień zbiorowych, będących jednym ze specyficznych źródeł prawa pracy w rozumieniu art. 9 k.p. Może to dotyczyć wyłącznie treści warunków zatrudnienia wynikających z indywidualnych angaży i zmierzać do ich pogorszenia. Nie wolno w tym trybie zawiesić obowiązywania jakichkolwiek przepisów prawa pracy. Inne bowiem przepisy regulują dopuszczalność zawieszenia stosowania układu zbiorowego (art. 91 i art. 24127 k.p.) i regulaminu wynagradzania (art. 91 k.p.).
Gdy w firmie pogarsza się sytuacja finansowa, można zawrzeć porozumienie zawieszające
W tych paktach chodzi o zawieszenie w całości lub w części postanowień umownych w sprawie warunków zatrudnienia załogi (w zakresie pracy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta