Pytanie lepiej zadać przed transakcją
Im bardziej precyzyjny jest wniosek o interpretację, tym mniejsze jest niebezpieczeństwo, że w przyszłości dojdzie do sporu o zakres dawanej przez nią ochrony
Dominika
Dragan-Berestecka
Aleksandra Kasińska
Celem uzyskania interpretacji przepisów prawa podatkowego jest nie tylko weryfikacja, czy podjęte albo planowane działania wywołują przewidywany przez wnioskodawcę skutek w prawie podatkowym. Odpowiedź organu podatkowego przede wszystkim chroni wnioskodawcę – zastosowanie się do interpretacji nie może mu zaszkodzić. Przed zadaniem pytania warto wiedzieć, jaki jest zakres ochrony zapewnianej przez interpretacje oraz jakie trzeba spełnić warunki, aby z niej skorzystać.
Interpretacja nie wiąże…
Na wstępie warto zaznaczyć, że interpretacja indywidualna wydana z upoważnienia ministra finansów nie jest wiążąca ani dla wnioskodawcy, ani dla organu podatkowego. Powoduje to, że z jednej strony wnioskodawca nie ma obowiązku zastosowania się do wykładni przepisów zaprezentowanej w interpretacji. Z drugiej strony organ podatkowy nie ma obowiązku uwzględnić interpretacji przy rozstrzygnięciu danej sprawy, np. przy wydaniu decyzji.
Takie stanowisko jest powszechnie prezentowane w orzecznictwie, np. w wyroku z 15 lutego 2011 r. (I SA/Rz 546/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wskazał, że wydane interpretacje nie wiążą ani wnioskodawcy, ani organów podatkowych. Zdaniem sądu oznacza to, że mimo uzyskania przez wnioskodawcę interpretacji organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta