Komu ZUS przyzna emeryturę z urzędu
Tylko osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i są uprawnione do renty z racji całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy spowodowanej tzw. ogólnym stanem zdrowia, mogą liczyć na świadczenie bez wniosku
- Były pracownik, który od dziesięciu lat pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, w czerwcu 2012 r. ukończył 65 lat. Przed przejściem na rentę udowodnił zaledwie 15 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Czy z chwilą ukończenia 65 lat ZUS przyzna mu w miejsce dotychczasowej renty emeryturę z urzędu? – pyta czytelnik.
Od 1 stycznia 2006 r. uprawnionym do renty z racji niezdolności do pracy są przyznawane, po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna), emerytury z urzędu. Otrzymują ją w miejsce dotychczas pobieranej renty bez względu na to, czy rencista, który osiągnął wiek emerytalny, ma określony ustawą okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania emerytury (25 lat dla mężczyzn).
Zainteresowany nie musi o nią występować z wnioskiem. Dostanie ją, jeśli podlegał ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Gdy wypłata renty z racji niezdolności do pracy była wstrzymana, emeryturę z urzędu przyznaje się od dnia, od którego podjętoby wypłatę renty, ale nie wcześniej niż od osiągnięcia wieku emerytalnego.
Emerytury te przysługują wyłącznie tym, którzy są uprawnieni do renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy spowodowanej tzw. ogólnym stanem zdrowia.
Zgodnie z art. 24a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta